Fkfolyadk
xdomx 2006.10.09. 13:24
Fkfolyadkok:
Elszr is nem fkolaj mint azt sokan mondjk, ugyanis a fkfolyadk egy higroszkpikus anyag teht magba szvja a vizet.
A tuning s sebbesg nvels mellett a megllsrl sem szabad megfeledkezni.
Mit is rdemes tudni a fkfolyadkokrl?
A fkfolyadktl a kvetkez tulajdonsgokat kvetelik meg, amelyeket lnyegben az amerikai DOT 3 s DOT 4 (Department Of Transportation) elrsok hatroznak meg:
Kevss sszenyomhat, nagy forrspont (260...290C), nagy hmrskleten stabil, alacsony dermedspont (pl. -65C), kevss reged, kis rtk, nem vltoz viszkozits, keverhetsg ms fkfolyadkokkal, kmiailag semleges, nem tmadhat meg fmrszeket s tmtseket.
A gyakorlatban elterjedt fkfolyadkok alkoholalapak, ltalban glikol- s glikolter-keverkek, klnleges adalkokkal. Ezek lnyegben kielgtik, st gyakran tl is teljestik a kvetelmnyeket, de ersen higroszkposak s hosszabb id utn megtmadjk a fnyezst.
(Csernl nagyon vigyzz, hogy ne kerljn az idomokra!)
A kiegyenlttartly levegzfuratn s a fktmlkn keresztl a fkfolyadk a levegbl s a felfreccsen vzbl llandan nedvessget vesz fel. Ez cskkenti a hasznlhatsgt, mivel mr kis hmrskleten gzbuborkok keletkezhetnek, ami a fkek mkdskptelensgt okozhatja.
A nedves fkfolyadk forrspontja ezrt 3,5% vztartalomnl lehetleg nagy legyen (140...165C). A fkfolyadk kt v alatt kb. 3% vizet vesz fel, ezrt rendszeres idkznknt, pl. kt venknt cserlni kell. Hasznlt fkfolyadkot nem szabad utntltsre hasznlni, de fradt olajhoz sem keverhet, klnleges hulladkanyagknt kell kezelni.
A minsgt az anyagnak a DOT szm jelzi.
A DOT 3 inkbb teherautkhoz, rgebbi autkhoz val.
A DOT 4 trcsafkes gpekhez, minimum ezt kell a robogba
A DOT 5.1 a legujabb osztly, 5.1 is glikolalapu, mr hasznlhat a DOT3 s 4 helyett is, ez a fnyezst nem marja meg, gumialkatrszeket nem krostja.
A DOT 5 szilikon alap az nem keverhet a tbbivel!
A 3-as s 4-s keverhet egymssal, ami mg fontos a nedves forrspont annl
jobb minl magasabb.
Nmetorszgban (ATE vizsglat sorn) a gpjrmvek tbb mint a felnl a fkfolyadk tlkoros volt. A vizsglt fkfolyadkok esetben csak a jrmvek fele felelt meg az elvrsoknak, a jrmvek kb. 30 %-ban a fkolaj forrspontja 150 s 180C kz esett, mg kb. 20 %-ban ez az rtk 150C alatt volt. A legalacsonyabb rtk 109C volt.
Ez az rtk gyakorlatilag megfelel a sima vz forrspontjnak. Az j fkolaj forrspontja 260C. lettartama ltalban 2-3 v. Ilyenkor esedkes a csere. Nem ritka a 8-10 ves aut eredeti fkolajjal.
A fkolaj llapott mszerrel, de egy laikus vizsglattal ti is meg tudjk llaptani. Az j fkolaj vilgos szn, 2 v utn ltalban sttedik, 3 vesen pedig mr a szne a hg fekete kvra emlkeztet, ekkor mr esedkes a csere, mert vizes. Sajnos ez a megllapts nem mindig igaz, mert lehet, hogy rntttek friss olajat a rgire. A vizes, hasznlt fkolaj jelentsen krostja az ABS-t, a fkerszablyozt s a munkahengereket.
A fkfolyadk, ha alacsony forrspont, vagy koszos a fk beragad, tlmelegszik az olaj, felforr s leveg bubork kpzdik a rendszerben. A trcsa deformcija krostja a fut alkatrszeket, csapgyat, stb. A szerelsi hiba okozhat fkszorulst, trcsatst!
Kvetkez
|