Vespa trtnelem
xdomx 2006.10.09. 13:51
A vrosi kzlekeds legeredetibb formja
A Vespa nem egyszeren robogknt rta be magt a trtnelembe, hanem mint mtosz, letmd s nkifejezsi eszkz. A Vespa az vtizedek sorn mindig is kpes volt a sajt kornak a kultrjt tolmcsolni s kifejezni. Erssge mindig a korszersg volt, hogy magba tudta gyjteni a trsadalmi vltozsokat valamint az j irnyzatokat, s azokat a mobilits kifejezsre fordtotta. A Vespa szletse ta egy zenet, a korszersg jele. s ma ez a modernsg a vroshoz kapcsoldik. Nem vletlen, hogy akik ma Vespa robogt vlasztanak, a nagyvrosi kultrban lnek, azokat a helyeket s tevkenysgeket keresik s prbljk ki, amelyeket a nagyvros knl. Aktualitsa teszi "l" legendv, jobban mondva kultusz trggy a Vespt. Olyan trggy, amellyel knny sszhangba kerlni, amelyen keresztl kifejezhet a sajt szemlyisgnk kortalan stlusnak ksznheten, amely br folyamatosan vltoztatja a klsejt, sohasem tagadja meg nmagt.
A Vespa informlis, elrhet, feltn s kimerthetetlen letrmet fejez ki, zenete csalogat, rszvtelre csbt, az lland megjulsrl s a kifejezs szabadsgrl szl.
A Vespa szletse
A Vespa szletse 1946-ra nylik vissza, akkor kerlt ki az els "darzs" a Piaggio cg gyrbl. A trtnet azonban korbban s egszen mshogy kezddtt. Az 1884-ben Rinaldo Piaggio ltal alaptott Piaggio vllalat kezdetben luxus tengerjr hajk kabinjnak berendezseihez szlltott els osztly faanyagot. A szzad vgn mr a vasti kerekek ksztsvel, majd az els vilghbor alatt tengeralattjr feldertsre s megsemmistsre alkalmas motoros hajk, ksbb pedig replgpmotorok s helikopterpropellerek gyrtsval bvlt a cg tevkenysgi kre. Az els vilghbor vtizedekre meghatroz vltozst hozott a vllalat letbe: replgpeket s hidroplnokat kezdett gyrtani. A genovai zem mellett 1917-ben Pisban, ngy vvel ksbb pedig Pontederban nyitottak gyrat.
A msodik vilghborban nagy vesztesg rte a Piaggio vllalatot, a pisai s pontederai replzemeket ugyanis a szvetsgesek szinte a flddel tettk egyenlv. Az alapt tag finak, Enrico Piaggionak volt a feladata ezeknek az zemeknek a helyrelltsa. tlete nyomn, amely a gazdasgi helyzetet s a trsadalmi szempontokat vette figyelembe, megalkottk az olcs tmegcikknek sznt Vespt.
A knny s gyors mozgst biztost kzlekedsi eszkz gyrtsa a lehet legjobbkor kezddtt, hiszen a jrmllomny a hbor sorn szinte teljes egszben odaveszett.
A biellai gyrban Renzo Spolti tervezett 1943-1944 kztt egy motort (MP 5-knt ismert), amelyet furcsa alakja miatt a dolgozk Paperino-nak (Donald kacsa) neveztek el, Enrico Piaggionak azonban nem nyerte el a tetszst.
Enrico ezrt 1945-ben megbzta Corradino D'Ascanio mrnkt (aki 1934-tl volt a gyrnl, s az tervei alapjn kszlt el az els modern helikopter is), hogy tervezze jra a ktkerekt.
Mivel D'Ascanio nem szerette a motorokat, knyelmetlennek s alaktalannak tartotta azokat, amelyeken nehz kereket cserlni, radsul gyakran bepiszkoljk az emberek ruhit. A mrnk hasznostotta a lgi jrmvek tervezse tern szerzett tapasztalatait, s egy olyan robogt tervezett, amelynek karosszrija s kormnya a replgpekre emlkeztetett: a 98 cm3-es robogn a sebessgvlt kar a kormnyra kerlt, a motor pedig a hts kerkhez, a robog elejre nem teleszkpvillt tervezett, hanem a replgpgyrtsban hasznlatos levegkaros kormnyoszlopot, amely megknnytette a kerkcsert, a karosszria pedig megvdte a vezett a piszoktl. A vezetsi pozcit gy tervezte meg, hogy knyelmesen s biztonsgosan ljn a sofr.
Egy v mlva, 1946 prilisban 15 darab, Vespa (darzs) nvre keresztelt pldny grdlt ki a Piaggio pontederai zembl. A nevet Enrictl kapta, akit az els robog egy darzsra emlkeztetett. Amikor bemutattk, az emberek tbbsge kvncsian, s rdekldve fogadta, br szkeptikusak is voltak j nhnyan, akik nem hittek a robog jvjben. A Vespa azonban nem vrt sikert aratott. Az els Vespa rtkestst a Lancia kereskedelmi lncn keresztl kezdtk meg, s a 60 km/h sebessgre is kpes robogbl 2484 darabot adtak el.
Sikere risi volt, s miutn az els vben legyrtott 2000 darab kevsnek bizonyult, a nagyarny kereslet miatt 1949-ben 35 ezer darabot, 1950-ben pedig mr 60 ezret ksztettek belle.
A msodik vilghbor utn jra talpra ll Olaszorszgot a Vespval motorizltk, s a Piaggio ltta el robogval az egsz orszgot.
Az els tz vben egymilli Vespt gyrtottak (1956-ban nnepeltk az egy milliomodik darabot), amely az tvenes vek kzepre mr vilgszerte az egyik legkelendbb kzlekedsi eszkzz vlt, s tbb orszgban, mint pldul Nmetorszgban, Franciaorszgban, Spanyolorszgban, Nagy-Britanniban, Belgiumban, Brazliban, Indonziban s Indiban is gyrtottk.
A vilgon az olasz stlus s elegancia egyik szimbluma lett klnlegesen nagy mrtk elterjedtsgnek is ksznheten, amelyet a mra a 16 millit meghalad legyrtott pldnyszm is bizonyt.
A siker tja
A klfldi piacok is rdekldve figyeltk a robog megszletst, a kznsg s a sajt is kifejezte csodlatt. A The Times gy rt rla, mint a "rmai harci szekr ta nem ltott eredeti olasz termk". Enrico Piaggio a klfldi eladsokat vilgszerte kialaktott szervizhlzattal is segtette, 1953-ra mr tbb mint 10.000 Piaggio szervizlloms volt a vilgon, Amerikt s zsit is belertve. Figyelme a Vespa Klubok alaptsra s elterjedsre is kiterjedt: az 1949-ben alakult olasz klubot 1952-ben az eurpai kvette, a tagok ltszma vilgszinten meghaladta az 50.000-t, egy vre r pedig az olaszorszgi klubok mg ennl is tbb tagot szmlltak.
Rendkvli klfldi sikert jellemzi, hogy az USA-ban miutn 15 v utn visszatrt a piacra, - ahonnan egy 1985-s kttem motorok krosanyag-kibocstsra vonatkoz j trvny miatt kerlt ki, - rgtn akkora sikert aratott, hogy 20%-os piaci rszt szaktott ki magnak. 2001-ben 6000 Vespa robogt adtak el, 2002-ben pedig tbb mint 7000 darabot.
A Vespa azonban nem csak egy kereskedelmi jelensg volt, hanem egyben a robog szinonimja is lett, s a klfldi sajtban Olaszorszg a Vespa hazjaknt szerepelt. Npszersgben nagy szerepet jtszhatott az is, hogy nem hasonltott a nagy, robosztus, zajos s knyelmetlen motorokhoz, hiszen mr els rnzsre elegancit sugrzott.
A Vespa sikert az is jelzi, hogy dalok, irodalmi mvek, reklmok s filmek rktik meg vilgszerte 1946-os bemutatkozsa ta. Az tvenes vekben, amikor is mintegy 150 filmben tnt fel, szinte nem kszlt film nlkle. Audrey Hepburn s Gregory Peck taln legemlkezetesebb robogzst a Rmai Vakci cm filmben sokan msok kvettk, mint pldul Marcello Mastroianni az des let-ben. John Steinbeck The Short Reign Of Pippin IV (IV. Pippin rvid uralkodsa, 1957) c. knyvnek a bortjn szerepelt, valamint tbbek kztt John Wayne-t, Natalie Woodot, Jean Paul Belmonot, Ursula Andresst, Henry Fondat, Stinget, Geraldine Chaplint, Antonio Banderast, Matt Damont fotztk rendszeresen robogzs kzben. Szerepelt pldul Coca-Cola, IBM, American Express, Lexus s Samsonite reklmokban is. A 2000-es Sydney-ben rendezett Olimpiai Jtkok s a New York City maraton hivatalos robogja volt.
A Vespa az albbi filmekben kapott szerepet:
Professor Nachtfalter - rendezte Rolf Meyer, fszerepben Johannes Heesters s Gisela Schmidting, az els film volt, amelyben szerepelt a Vespa
Dolce Vita (des let) - rendezte Federico Fellini, fszerepben Marcello Mastroianni s Anita Ekberg
Roman Holiday (Rmai vakci) - rendezte Billy Wilder, fszerepben Gregory Peck s Audrey Hepburn
The World of Suzie Wong - rendezte Richard Quine, fszerepben William Holden
The Happy Road - rendezje s fszereplje Gene Kelly
An American in Paris (Egy amerikai Prizsban) - rendezte Vincente Minnelli, fszerepben Gene Kelly
Il Bidone (Csalk) - rendezte Federico Fellini, fszerepben Broderick Crawford s Giulietta Masini
Cani e Gatti (Dogs s Cats) - rendezte Leonardo De Mitri, fszerepben Antonella Lualdi s Titina de Filippo
L'Avventura (A kaland) - rendezte Michelangelo Antonioni, fszerepben Gabriele Ferzetti s Monica Vitti
Europa di Notte (Europe by Night) - rendezte Alessandro Blasetti, fszerepben Domenico Modugno
Lovers Must Learn/ Rome Adventure - rendezte Delmer Daves, fszerepben Troy Donahue, Angie Dickinson s Suzanne Pleshette
Caro Diario (Kedves naplm!) s Palombella Rossa - rendez s fszerepl Nanni Moretti
The Conversation (Magnbeszlgets) - rendezte Francis Ford Coppola, fszerepben Gene Hackman s Harrison Ford
American Graffiti - rendezte George Lucas, fszerepben Richard Dreyfuss, Ron Howard s Harrison Ford
Quadrophenia - rendezte Franc Roddam: musical a The Who dalaival, fszerepben Sting
Absolute Beginners (Abszolt kezdk) - rendezte Julien Temple, fszerepben David Bowie s Patsy Kensit
102 Dalmatian (102 kiskutya) - rendezte Kevin Lima, fszerepben Glenn Close, Gerard Depardieu
American Pie (Amerikai pite) - rendezte Paul Weitz, fszerepben Mena Suvari
Austin Powers - rendezte Jay Roach, fszerepben Mike Myers s Elizabeth Hurley
Of Love s Shadows - rendezte Betty Kaplan, fszerepben Antonio Banderas s Jennifer Connelly
The Talented Mr. Ripley (A tehetsges Mr. Ripley) - rendezte Anthony Minghella, fszerepben Matt Damon, Jude Law s Gwyneth Paltrow
Ez a npszersg tretlennek bizonyult az vek mlsval is, br minden generci ms-ms eszmk megtestestjnek tekintette, hiszen az els pldnyok a mobilits megtestesti voltak, majd a gazdasgi fellendls jrmve lett, s az 1960-1970-es vekben a fiatalok forradalmi eszminek szimblumv vlt. Valjban sohasem ment ki a divatbl s az elmlt 57 v sorn mg kedveltebb lett s mg inkbb azonosult az olaszos szabadsggal s stlussal; nemzeti szimblum lett, akr a Colosseum vagy a Sixtus-kpolna.
A rekorder Vespa
A Vespa jelents versenymlttal is rendelkezik. A Vespa 125 kbcentis prototpusa 1951-ben abszolt sebessgrekordot lltott fel egy kilomteres tvon (171 km/ra). Ugyanebben az vben a Varese-ben rendezett "Nemzetkzi hatnapos" (Seigiorni) versenyen 9 aranymedlt nyert; eljutottak vele a Konghoz, amelyet szmos hihetetlen utazs kvetett ezzel az eredetileg vrosi s vrosok kztti kzlekedsre sznt jrmvel. 1952-ben a francia Georges Monneret ktlt jrmv alaktott t egy robogt a Prizs-London versenyre s sikeresen tkelt vele a Csatornn. Giancarlo Tironi, egy olasz egyetemista az szaki-Sarkkrre; az argentin Carlos Velez Buenos Airesbl az Andokon keresztl Santiago de Chile-be jutott el Vespa robogjn. vrl vre ntt a Vespa npszersge a kalandtrzk krben is: Roberto Patrignani Milnbl Tokiba; Soren Nielsen Grnlandra, James P. Owen az USA-bl Tzfldre; Santiago Guillen s Antonio Veciana Madridbl Athnba; Miss Warral Londonbl Ausztrliba s vissza, az ausztrl Geoff Dean egy vilg krli utat tett meg Vespn; Wally Bergen az Antillkon; Valenti s Rivadulla pedig Spanyolorszgban trzott Vespa robogval.
A francia lgierk rmestere, Pierre Delliere, 51 nap alatt jutott el Prizsbl Saigonba Afganisztnon keresztl. A svjci Giuseppe Morandi 6000 kilomtert utazott javarszt sivatagban, egy 1948-ban vsrolt Vespa robogn. Ennio Carrega 12 nap alatt robogzott Genovbl Lappfldre s vissza. Kt dn jsgr testvrpros, Elizabeth s Erik Thrane, Bombay-be jutott el. Ezen kvl megszmllhatatlan azoknak az eurpaiaknak a sora, akik Vespa robogn rtk el az szaki-sarkot.
Kevesen tudjk ezen kvl, hogy M. Simonot s B. Tcherniawsky 1980-ban Vespa PX 200-ason rt clba a msodik Prizs-Dakar-ralin. Giorgio Bettinelli, r s jsgr pedig 1992 ta 254.000 kilomtert tett meg Vespa robogn tbbek kztt Chilbl Tazmaniba, Rmbl Saigonba.
t a Granturismo-ig: 1946-2003
Az els 98 kbcentis modell legyrtsa ta a Vespa mindig a technolgia s a design elterben maradt, s ez az irnyvonal most, 2003-ban a Vespa Granturimo bevezetsvel folytatdik. Annak a trtnelemnek az j fejezett jelenti, amely 1946-tl mig a vilg leghresebb s legkeresettebb scooternek 138 tpust s vltozatt rte meg. A Vespa ET s Vespa PX tpuscsaldok mell sorakoz Vespa Granturismo kldetse, hogy jfajta knlatot hozzon ltre, a nagyobb mret GT scooterek szegmense s a kisebb, "klasszikus" robogk kztt.
A Vespa Granturismo azrt szletett, hogy kielgtse a teljestmnyre s knyelemre vonatkoz legmodernebb s legignyesebb vrakozsokat, mikzben kielgti azoknak a "Vespa vgyt" is, akik nem egyszeren egy scootert akarnak, hanem egy olyan trgyat, amely egy meghatrozott szemlyisget s letstlust kpvisel.
A Vespa tbb mint tven ves trtnelme sorn voltak olyan tpusok, amelyek klasszikusokk vltak, vagy, mert tbb kszlt bellk, vagy, mert tovbb maradtak a piacon s ez ltal meghatroz nyomot hagytak a ktkerek jrmvek fejldsi trtnetben.
A Vespa-gyrts jelentsebb llomsai az elmlt 57 v sorn az albbiak voltak:
1946: Vespa 98 - Az els Vespa. 98 kbcentis motor, 3.2 ler 4,500 fordulat/perc, 60 km/ra maximlis sebessggel. Kt vig volt gyrtsban: 1946-ban 2464 darabot, 1947-ben pedig 15615 darabot gyrtottak.
1948: Vespa 125 - Az els 125 kbcentis Vespa. A 98 kbcentis robogtl nem csak a motor mretben klnbztt, hanem a hts felfggeszts bevezetsben is, megvltoztattk ezen kvl az els felfggesztst is.
1953: Vespa 125 - Az els jelents vltozst hozta a motorban: megvltoztattk a furatot, az temet s a vezrmvet. A teljestmny 5 lerre ntt 5000 fordulat/perc, a maximlis sebessg pedig 75 km/rra. A hts burkolat designja is j volt.
1953: Vespa 125 U - Sptrai klsej "Utility" tpus, amelyet 20.000 lrval adtak olcsbban a modernebb 125-nl. A fnyszr elszr kerlt fel Olaszorszgban a kormnyra (nhny exportlt tpuson mr korbban bevezettk).
1955: Vespa 150 GS - Szakrtk a "a legnpszerbb, leginkbb utnzott s legemlkezetesebb modell"-nek neveztk. Szmos jts volt rajta: 150 kbcentis motor, 4 sebessges vlt, standard hossz ls, "ramvonalas" kormny-fnyszr egysg, kerekek 10" gumikkal. Ez a Vespa elrte a 100 km/rs sebessget. Vltozott a design is, sokkal aerodinamikusabb lett a karosszria.
1962: Vespa 160 GS - Arra szletett, hogy teljesen j design-nal folytassa az els GS piaci sikert. A kipufogdob, a karburtor s a felfggeszts is j volt. A teljestmny: 8.2 ler 6500 fordulat/perc.
1963: Vespa 150 GL - jabb design annak a robognak, amelyet gy emlegetnek, mint:"egyike a legszebb Vespa robogknak, amelyet a Piaggio tervezi ksztettek". A kormny, a trapz alak fnyszr, az els srvd s a lekerektett hts burkolatok mind jak voltak.
1964: Vespa 50 - Az els 50 kbcentis Vespa, amely azrt kszlt, mert a nagyobb motorok rendszmtbla ktelesek lettek az j Olasz KRESZ szerint. Rendkvli mdon sokoldal s megbzhat, j motorszerkezettel, 45-ban hajltott s nem vzszintes hengerrel. Az utols rajz volt, amely Corradino D'Ascanio tervez asztaln kszlt.
1965: Vespa 180 SS - jabb mrfldkvet jelentett a motor fejldsben (181.14 kbcentis), 10 lervel 105 km/rs maximlis sebessgnl. A 180 SS (Super Sport) a dicssges GS 150/160 kbcentis robogkat vltotta fel. A Piaggio megvltoztatta az els burkolatot, amely mg aerodinamikusabb lett s jelentsen javtotta a knyelmet, a kezelst s az ttartst.
1966: Vespa 125 - Nem hivatalosan az "j 125 kbcentis"-knt ismert, gykeres jtsokat hozott a designban, a vzban, a motorban (45-ban hajltott) s a felfggesztsben.
1966: Vespa Super Sprint 90 - Egy klnleges sorozat, amely az 50/90 kbcentis s az "j" 125 kbcentis Vespa robogkbl szrmazik, az ls s a kormny kz helyeztk a kesztytart dobozt, hogy knyelmesebb legyen az utazs. A kormny keskeny s alacsony volt, a srhny s a motorburkolat pedig ramvonalas lett. A csak 90 kbcentis motor 93 km/rt volt kpes elrni.
1968: Vespa 125 Primavera - Az t kvet PX tpussal egytt, a leghosszabb let Vespa modellek voltak. Az "j" 125 kbcentisbl szrmazott, de szmottev klnbsggel a motorban, amely 10 km/rval nvelte a maximlis sebessget. Nagy figyelmet szenteltek a rszleteknek, ide tartozik a klasszikus s praktikus csomagtart kamp.
1968: Vespa 180 Rally - Ezzel az j jrmvel a Piaggio teljes gyrtsra kiterjesztette a forg vezrls zemanyag-tprendszert. j motor, j s ersebb els fnyszr, a Vespa 150 Sprint-bl szrmaz vz keskenyebb s aerodinamikusabb volt, mint a Super Sport-.
1970: Vespa 50 Elestart - A legfontosabb jdonsga az elektronikus gyjts volt, de a designt is teljes mrtkben megvltoztattk s megszptettk az 50 Special roboghoz kpest.
1972: Vespa 200 Rally - A legnagyobb motorral felszerelt Vespa. Ez a tpus 12.35 lervel 5700 fordulat/perc 116 km/rs sebessget tudott elrni.
1976: Vespa 125 Primavera ET3 - Jelents vltozsokat hozott a motorba, amely ersebb lett s tbb szikrt kapott. A kialakts is vltozott a standard Primavera-hoz kpest (amely a vlasztkban maradt).
1978: Vespa P 125 X - A "PX" jabb elrelpst hozott a kialakts s a teljestmny szempontjbl (a karosszrit teljesen jra terveztk). A kesztytart doboz a burkolat mg kerlt. Ugyanebben az vben jelent meg a P 200 E is, amelyet a karosszriba beptett kln olajnyoms kijelzvel s irnyjelzkkel lehetett felszerelni. Hrom vvel ksbb forgalomba hoztk a PX 150 E tpust, amelynek a teljestmnye flton volt a kt modell kztt.
1983: Vespa PK 125 - Ez a tpus lpett a Vespa Primavera (standard s ET3) helybe, amely a "klasszikus" karosszrival maradt gyrtsban a Japn piac szmra, ahol a legnagyobb volt a kereslet erre a nyugati ktkerek jrmre. j volt a kivitelezs, s a PK karosszrija teljes mrtkben eltrt a korbbi robogktl, mert a karosszrin nem tlapolt hegesztsek voltak, hanem a lemezek a szlknl voltak hegesztve.
1983: Vespa PK 50 - Alapjban vve ugyanolyan, mint a PK 125 modell, kt vltozatban jelent meg: a PK 50 s PK 50 S, mindkett ngy sebessges vltval s elektronikus gyjtssal.
1984: Vespa PK 125 Automatic - Bevezettk a Vespa robogn az automatikus sebessgvltt, amely valsznleg a leggykeresebb vltozs volt (legalbbis a vezet rszre) 1946 ta. Az automatikus sebessgvlt jelenltt kihangslyozta a fkpedl hinya, amelyet egy kar helyettestett a kormny bal oldaln (amelynek nem kellett a kuplungot vezrelni, mivel az automatikus volt). Automatikus olaj-benzinkevervel s elektronikus gyjtssal is kaphat volt. A kvetkez vben forgalomba hoztk a Vespa PK 50 Automatic-ot is.
1985: Vespa T 5 Pole Position - A T 5 a PX csald "extra sportos" verzija volt. j motorral, alumnium hengerrel s 5 szvnylssal, de j volt a design is, klnsen a robog htuljnl illetve az els fnyszr krl, beptett "agresszv" kormnyburkolattal s egy kis plexiveg szlvdvel. A motorburkolatra egy spoiler kerlt.
1989: Vespa 50 N - Az olasz KRESZ vltozsai alapjn az 50 kbcentis jrmveknek mr nem volt ktelez a 1.5 lers limit, s a Piaggio egy j kis Vespa robogt mutatott be nagyobb teljestmnnyel (tbb mint 2 ler 5000 fordulat/perc), s j, finomabb tervezssel. Egy automatikus "Speedmatic" modellt is forgalomba hoztak.
1996: Vespa ET4 125 cm3 - Az tvenedik vforduln kerlt forgalomba az "j genercis Vespa". Teljesen j terv alapjn kszlt az els ngytem motorral hajtott Vespa. A Vespa ET els trcsafkkel s kszj-automata CVT vltval volt felszerelve.
1997: Vespa ET2 50 cm3 - Ugyanolyan, mint az ET4 125, de 50 kbcentis kttem kataliztoros motorral.
1999: Vespa ET4 150 cm3 - Az els Piaggio robog, amelyet az j genercis ngytem Leader motorral lttak el, ma a 125 kbcentis modellen is ilyen tallhat.
2000: Vespa ET4 50 cm3 - Az els kis Vespa ngytem motorral, amely meggyz teljestmnyt prost a motor halk jrsval s a szennyez anyagok kibocstsnak cskkentsvel. Kivl az zemanyag-takarkossg: az ET4 50 Vespa a legjobb az 50 kbcentisek osztlyban, krlbell 500 km-t kpes megtenni egy tankolssal.
2001: New Vespa PX - A klasszikus design s az olyan egyedlll tulajdonsgok, mint a ngysebessges vlt, a Vespa PX-t kultusz-robogv tette, az olasz stlus szimblumv mindenhol a vilgon. A kttem 125, 150 s 200 kbcentis motorok (a piac kvetelmnyeinek megfelel vltozatok) knyszer leveghtssel, elektronikus CDI-gyjtssal, elektronikus automata szivatval s berugkarral. Az j PX-en most ers 200 mm tmrj rozsdamentes acl els fktrcsa van, amely gyors, biztonsgos s hatkony fkezst garantl. Megbzhat 150 mm-es hts fkdob szablyozza a fkezst.
2003: Vespa Granturismo 200L s 125L - az els Vespa ngytem ngyszelepes folyadkhtses motorral (amely mr megfelel a krosanyag kibocstsokra vonatkoz j Euro2 normnak); az els, amelyen 12 collos kerekek, valamint ell s htul egyarnt trcsafkrendszer tallhat. Aclkarosszrija is egy egyedi konstrukcis filozfia jele.
Az 1946-ban piacra dobott els Vespa modell tbb mint 50 ves trtnelme sorn emberek milliinak szenvedlyv vlt, s elterjedt az egsz vilgon, gy, mint az olasz letstlus megjelentje, s mindvgig az egyni szabad mozgs ptolhatatlan eszkze, a szabadsg szinonimja volt. Az individulis mobilits napjaink trsadalmnak is f ismertetjegye, ezrt a Vespa mltn szmthat sikerre a XXI. szzadban is - elsknt a Vespa Granturismo rvn.
|